Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Özel güvenlik kimlik kartı sorgulama 2021 nasıl yapılır? Özel güvenlik kimlik kartı nedir ve Özel Güvenlik Kartı ne zaman çıkar gibi Sorularının yanıtları için devam ediniz.

Özel güvenlik kimlik kartı sorgulama işlemi için yapmanız gerekenleri ve özel güvenlik nedir sorularını sizler için yanıtlayacağız. Özel güvenlik olarak çalışmak isteyenlerin alması gereken bir karttır. Katıldıkları kurslarda başarı gösteren adaylar özel güvenlik kimlik kartı alabilirler. Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığı üzerinden randevu alarak özel güvenlik kimlik kartına başvuru yapılabilir. Küçük şehirlerde başvurular telefon ya da dilekçe ile de yapılabilmektedir. Bunun için bulunduğunuz bölgenin şube müdürlükleri ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

 • Özel güvenlik kimlik kartı sorgulamaları web üzerinden veya cep telefonu yardımı ile yapılabilir.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulama

Özel güvenlik kimlik kartı sorgulama işlemi için; Özel güvenlik kimlik kartı sorgu işlemi cep telefonu ve bilgisayarlar üzerinden kolay bir şekilde yapılabilir. Sorgulama işlemi için T.C. kimlik numarasının bilinmesi gerekmektedir. EGM’nin online sayfasından il seçimi yapılarak sorgulama işlemi yapılabilir. Özel güvenlik kimlik kartı sorgulama yöntemleri:

 • İnternet üzerinden (EGM internet sitesinden)
 • Telefon aracılığı ile Özel Güvenlik Daire Başkanlığından
 • Bulunduğunuz bölgedeki Güvenlik Daire Başkanlıklarından
Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulama
Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulama

İnternet Üzerinden Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulama

İnternet üzerinden özel güvenlik kimlik kartı sorgulama işlemi nasıl yapılır? Bu linke tıklayarak EGM sorgulama sayfasını açınız. Ardından açılan sayfada yer alan TC numarası kısmına kimlik numaranızı yazın hemen alt bölümdeki yere gördüğünüz güvenlik kodunu yazın ve sorgula butonuna tıklayın. Sistem verdiğiniz TC numarasına göre sorgulama işlemini yaparak size gerekli bilgileri iletecektir. Dipnot: ilk defa güvenlik görevlisi olacak kişiler yani yeni başvuru yapan kişiler bu adresten sorgulama yapabilir.)

 • Her ilin sorgulama sayfası farklıdır. Sorgulama linki uzun hali: https://onlineislemler.egm.gov.tr/Ankara/Sayfalar/ozelguvenliksorguyeni.aspx

Link üzerinde yer alan Ankara bölümünü kendi ilinize göre değiştirip sorgu sayfasına ulaşabilirsiniz. İl adlarını yazarken Türkçe karakter kullanmayın. Sizler için büyük şehirlerin linklerini ayarladık;

Not: Afyon, Aydın, Amasya, Artvin, Bitlis, Burdur, Eskişehir, Giresun, Gümüşhane, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Konya, Muğla, Tunceli, Şırnak, Ardahan, Yalova, Kilis ve Düzce illerinde bu sistem çalışmamaktadır. Bu illerde yaşayan vatandaşlarımız telefon üzerinden sorgulama yapabilir.

Telefon ile Özel Güvenlik Kimlik Kartı Sorgulama

Telefon aracılığı ile özel güvenlik kimlik kartı sorgulama işlemi yapılabilir. Özel Güvenlik Daire Başkanlığı aranarak sorgulama işlemi sorunsuz olarak gerçekleşir.

Bazı illerin sorgulama telefon numaraları şu şekildir;

 • İstanbul: 0212 567 46 51
 • Ankara: 0312 224 12 22 / 0312 287 34 93
 • Manisa: 0236 233 14 14
 • Antalya: 0242 325 09 34
 • Mersin: 0324 328 42 90
 • Bursa: 0224 451 89 69
özel güvenlik kimlik kartı nasıl alınır
özel güvenlik kimlik kartı nasıl alınır

Özel Güvenlik Kimlik Kartı için Gerekli Belgeler

Özel güvenlik kimlik kartı için gerekli belgeler nelerdir? Madde madde bakalım;

 • Başvuru işlemi için dilekçe hazırlanmalı
 • Katıldığınız kurstan aldığınız “Temel Eğitim Sertifikası” aslı ve fotokopisi
 • Sağlık kurulu raporu (Raporun karar bölümünde “Silahlı Özel Güvenlik Görevlisi Olabilir” ibaresi yer almalıdır.)
 • Öğrenin durum belgesi aslı ve fotokopisi
 • Kimlik fotokopisi
 • Kan grubu kartı
 • Ruhsat harcı banka dekontu
 • E-devlet üzerinden alınacak sabıka kaydı
 • 4 adet 5×6 boyutlarında biyometrik fotoğraf
 • “Güvenlik Soruşturması” ve “Arşiv Araştırması Formu”
 • E-Bordro Sorgulama Nasıl Yapılır : (Emekli, Memur, İşçi)
İlgili Makale :   Sokağa Çıkma Yasağında Çalışma İzin Belgesi Dilekçesi Örnekleri

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Ne Zaman Çıkar?

Özel güvenlik kimlik kartı ne zaman çıkar sorusunun cevabı; Başvuru sonrası süreç Özel Güvenlik Daire Başkanlığı tarafından yürütülmektedir. Başvurunuzu inceleyen Özel Güvenlik Daire Başkanlığı bilgileri, belgeleri teyit ettikten sonra başvurunuza onay verir. Onay verilen gün özel güvenlik kimlik kartı basımı gerçekleşir. İl merkezlerine 3 gün, ilçe merkezlerine 4 gün, köy, kasaba gibi ulaşımı zor yerlere 7 günde kart teslimi gerçekleşir.

 • 2021 yılı itibarı ile günde her gün yeni 800 – 1200 arası başvuru alınmaktadır. Günlük kart basım sayısı da 1300 – 1600 arasındadır.
 • Kart teslimleri PTT tarafından yapılmaktadır.
 • Kartınızın durumunu merak ediyorsanız yukarıdaki sorgulama yöntemlerini kullanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Özel güvenlik kimlik kartı hangi hallerde iptal edilir?


Devletin güvenliğini tehlikeye atacak durumlar,
Anayasal düzene ve işleyişine karışı eylemler,
Cinsel dokunulmazlık yok sayması,
Rüşvet almak veya teşebbüs etmek
Dolandırıcılık yapması durumu
Güveni kötüye kullanması durumu
Kaçakçılık ve Fuhuş…
yukarıda sayılan suçları işlemiş ve işlemiş olduğu suçtan dolayı affa uğramış bile olsa güvenlik kartı iptal edilir.

Özel güvenlik kimlik kartı nereye gelir?

Özel güvenlik kartım ne zaman ve nereye gelir sorusu merak edilen konular arasında, güvenlik kartı hazırlanması durumunda EGM Özel Güvenlik Dairesine ilettiğiniz adrese PTT tarafından kapınıza gönderilir. Eğer kartınızı teslim almadıysanız, şubede 10 gün süre bekletilecektir.

Güvenlik soruşturması sorgulama nasıl yapılır?

Güvenlik soruşturmasını sonucu nasıl öğrenilir; Güvenlik soruşturması sonucunu öğrenmek için kurumunuzu arayabilir veya kurumunuzda ki yetkili ile görüşerek bilgi edinebilirsiniz. Sonucu mutlaka güvenlik soruşturması bittiğinde öğrenebilirsiniz.

Özel güvenlik kimlik kartı iptal olan tazminat alabilir mi?

Kimlik kartı iptal edilmesi durumunda Kıdem ve İhbar Tazminat haklarından yararlanabilirsiniz Kimlik kartının yenilemem durumu veya iptal edilmesi, işvereninizin tazminatsız olarak iş hakkınını sona erdirme hakkı vermeyecektir.

Kimler özel güvenlik olamaz 2021

Kimler özel güvenlik olmaz; aşağıdaki suçlardan birini veya birden fazlasını işlemesi durumunda güvenlik görevlisi olunamayacaktır.
İhaleye fesat karıştırma,
Suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama,
Kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olma
Zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik,
Güveni kötüye kullanma, hileli iflas,

Özel güvenlik sertifikasını kimler alabilir?

Silahlı temel eğitimi almış güvenlik personeli olarak çalışan ve özel güvenlik kimlik kartı bulunan personel ile özel güvenlik kimlik kartı veya özel güvenlik silahlı eğitim sertifikası almış çalışmayan personel, özel güvenlik eğitim sertifikası üzerinde yazan tarih üzerinden 5 yıl geçmiş olan güvenlik personeli 60 …

Güvenlik Sınavı ne zaman 2021?

Güvenlik sınavı 17 Nisan 2021 tarihinde yapılacaktır. Sınava girmeye hak kazanmak için 12 Mart 2021 tarihinden önce eğitimi tamamlamış olunması gerekmektedir.

Güvenlik kursu icin ne mezunu olmak gerekir?

Özel güvenlik sertifikası almak için şartlar : TC vatandaşı olunması ve silahsız şekilde bu mesleği icra etmek isteyenler için 8 yıllık ilköğretim ve ortaokulu bitirmiş ve 18 yaşını tamamlamış olunması gerekmektedir. Silahlı olarak güvenlik görevlisi olmak için liseyi tamamlamış olmak ve 21 yaşına girmiş olmak gerekmektedir.

İlkokul mezunu özel güvenlik sertifikası alabilir mi?

Silahsız olarak güvenlik görevlisi olmak için 8 yıllık eğitimi tamamlamak gerekmektedir. İlkokul ve ortaokulu bitirmiş ve diploması olma şartı aranmaktadır.

Özel güvenlik sertifikası kaç TL?

Silahlı gündelik görevlik sertifika ücreti ne kadar ; Sağlık ücreti, Kimlik ücreti, Kurs bedeli ve poligon bedeli toplamı : 2400 ile 2.750 Türk lirası arasında tutmaktadır. Belli tarihlerde fiyat güncellemesi yapılmakadır.

Güvenlik sertifikası almak için boy kilo şartı nedir?

Güvenlik görevlisi olmak için boy kilo şartı aranmamaktadır. Silahsız olarak güvenlik görevlisi olmak için 18 yaşını tamamlamış olmak ve silahlı olarak görev almak isterseniz 21 yaşını tamamlamış olmanız gerekmektedir.

Özel güvenlik kimlik kartı sorgulama nasıl yapılır, özel güvenlik kimlik kartı yenileme evrakları gibi Sorularına cevap verdiğimiz konumuz ile ilgili soru ve görüşlerinizi bizlere iletebilirsiniz.

Evraklar

Türkiye'nin en büyük eğitim sitesi egitimsayfam.com'da yüzbinlerce online test çöz.  1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. sınıflar için hazırlanmış testleri çöz sınavlara online ortamda hazırlanmaya başlayabilirsiniz.