Hasta Kabul Sekreteri Nasıl Olunur? Şartları ve Maaşı 2024

Hasta Kabul Sekreteri Günümüzde birçok insanın tercih ettiği mesleklerin arasında, hasta kabul elemanı mesleği de gelmektedir. Bunun sebebi alınan ücret ve çalışma ortamının rahatlığından dolayı kişiler hasta kabul elemanı olmak istiyorlar. Hasta kabul elemanı olmak için gerekli eğitimlerin alınması gerekir. Gerekli eğitimleri alan kişiler hasta kabul elamanı olabilmektedirler. Hem özel sektörde hem de devlette bu mesleği yapabilirsiniz. Ancak genelde insanlar devlet garantisi olduğu için devlette çalışmayı tercih etmektedirler.

Hasta Kabul Sekreteri Nedir ? Ne İş Yapar ?

 • Genel olarak hastanelerde, hastaneye gelen kişilere danışmanlık yapar ve onların kayıt işleriyle ilgilenir. Hastaların giriş ve çıkışları arasındaki süreçlerin kayıtlarını tutarlar. Ayrıca hasta kabul elemanı şu işleri de yapmaktadır;
 • Hastaneye gelen kişilerin kimlik kontrollerini gerçekleştirir.
 • Hasta ve yakınlarına danışmanlık yapar ve hastane kuralları konusunda hasta ve yakınlarını bilgilendirir.
 • Eğer hastane tarafından hastanın yatış kararı verildiyse. Bu bilgilerin kayıt işleriyle ilgilenir. Bu bilgiler içerisinde hastanın nerde kalacağı, kaç gün kalacağı, ziyaret saatlerini, yemek saatleri vb gibi bilgiler ile hasta kabul elemanı ilgilenir.
 • Hastanede yatan hasta sayısını kontrol eder.
 • Hastayı ziyarete gelen hasta yakını ya da hastaya refakatçilik yapacak olan hasta yakını kayıtlarını açar ve hastane kuralları ile ilgili bilgiler verir.
 • Hastaneden ayrılacak olan kişilerin çıkış işlemlerini en doğru şekilde yapması gerekir.
 • Çıkış kaydı alınan tüm hastaların belgelerini eksiksiz bir şekilde gerekli departmanlara iletmesi gerekir.
 • Görev aldığı bölümdeki tüm malzemelerin kontrolünden sorumludur. Eksik malzemeleri gerekli birimlere bildirerek tedariği sağlanır.
 • Hasta eğer ölürse, ölüm saati, ölüm yeri gibi bilgileri eksiksiz bir şekilde hasta kaydına girmelidir.
 • Doğum durumunda, görevli bebeğin doğum saatini, cinsiyetini, doğum tarihini, anne ve baba adını kayda alır ve gerekli departmanlara iletir.
 • Hastalara ziyarete gelen hasta yakınlarına hastanın durumu ve oda hakkında bilgiler verir.

Genel olarak bu mesleği seçmek istenen görevler bunlardır ve çalıştığı kuruma bağlı olarak daha farklı görevlerin verilmesi de istenebilmektedir. Yaptığı işi sorunsuz bir şekilde yapmakla görevlidir.

Hasta Kabul Sekreteri Nasıl Olunur? Şartları ve Maaşı 2020.
Hasta Kabul Sekreteri Nasıl Olunur? Şartları ve Maaşı 2024.

Maaşları ve Şartları Nelerdir ?

Bu mesleği yapabilmek için en önemli şartlardan biri gerekli eğitimleri başarılı bir şekilde tamamlanması gerekmektedir. Bu mesleği seçmek isteyen kişiler üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olarak ya da bazı eğitim kurumlarının hasta kabul elemanı sertifikası alarak hasta kabul elemanı olabilirler.

Aldıkları ücret ek ödenekler ile beraber asgari ücretin çok üstünde bir tutardır ve birçok insan bu şartlardan dolayı hasta kabul elemanı oldukça tercih edilen bir meslek haline geldi.

Hasta Kabul Sertifikası Nasıl Alınır?

Bu mesleği icra etmek için kişilerin hasta kabul sertifikasına sahip olmaları gerekir. Bu belgeyle hasta kabul iş ilanların başvurarak hastanelerde çalışmaya başlayabilirler. Bu işi yapmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği soru hasta kabul sertifikası nasıl alınır? Sorusudur. Sertifikayı alabilmek için enstitümüz tarafından verilen hasta kabul sekreterliği eğitimine katılmak gerekir.

Alınan eğitimlerin sonucunda başarılı olan kişiler sertifikasına kavuşur ve öğrendikleri bilgiler ile hastanelere iş başvurusu yapabilirler. Sertifika alabilmek için en önemli şartlardan biri en az orta öğretim mezunu olabilmek gerekir. Hasta kabul elemanı olmak isteyen kişiler sertifikalarını online platform üzerinden alabilmektedirler.

Devlette ve Özelde Çalışabilir mi ?

Sonuç olarak bu mesleği icra etmek için üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak ya da hasta kabul elemanı sertifikası veren bir kurumdan hasta kayıt elemanı sertifikası alabilirsiniz. Kurslar genellikle online eğitim üzerinden olmaktadır. Maaş olarak, hasta kabul elemanı asgari ücretin çok üzerinde maaş alabilmektedir. Dilerseniz devlette ya da özel sektörde çalışabilirsiniz. Hasta kabul elemanının görevleri oldukça önemlidir ve eksiksiz bir şekilde yapılması gerekir. Birçok kişi hasta kabul elemanı olmak istiyor ve hasta kabul elemanı mesleği son zamanlarda gerek maaşı gerekse çalışma şartlarından dolayı oldukça tercih edilen bir meslek. Bu kadar tercih edilmesinin sebeplerinden biri de şartlarının oldukça kolay sağlanabilmesidir.

Evraklar

Türkiye'nin en büyük eğitim sitesi egitimsayfam.com'da yüzbinlerce online test çöz.  1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. sınıflar için hazırlanmış testleri çöz sınavlara online ortamda hazırlanmaya başlayabilirsiniz.