Bordo Bereli Nasıl Olunur? Başvuru Şartları Neler ? 2022

Bordo Bereli Nasıl Olunur?

Subay, Astsubay ya da uzman erbaş başvuru tarihi, başvuru şartları, kimlerin başvuru yapabileceği ya da diğer ayrıntılara Türk Silahlı Kuvvetlerinin internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Bu başvurulardan sonra ise bordo bereli olmak için başvuru yapabilirsiniz.

Başvurularınız başarılı olduğu takdirde en zorlu askeri eğitime tabi tutulursunuz ve bu eğitimleri başarı geçmeniz gerekmektedir. Türk Silah Kuvvetlerinde bordo bereli olmak oldukça zorlu bir süreçtir ve bordo bereli olarak görev almak çok zordur.

Bordo Bereli Olma Şartları Nelerdir?

Öncelikle bordo bereli olmak isteyen vatandaş gerekli şartları sağladığı takdirde Türk Silahlı Kuvvetleri resmi web sitesinden bordo bereli olarak görev almak istiyorum diye bildirmesi ve başvuru yapması gerekmektedir. Başvurunun olumlu sonuçlanması durumunda bordo bereli eğitimine başlanır. Bu oldukça zor olan eğitimin süresi de tam olarak üç yıl sürmektedir. Öncelikle altı ay komando kursu görmeniz gerekir ardından da altı ay ekstra olarak komando ihtisas kursunu tamamlamanız gerekir.

Eğitim sırasında;

 • Bordo bereli adayları paraşüt eğitimi alır
 • Ayrıca bomba imha eğitimi verilir
 • Bordo bereli adaylarına daha iyi nişan alabilmesi adına keskin nişancılık eğitimi verilir.
 • Zorlu şartlar altında yaşayabilmesi için hayatı iademe etme eğitimi verilir

Bunlar gibi zorlu eğitimlerden geçirilerek bordo bereli olacak kişinin fiziksel olarak hazır olması hedeflenir. Ayrıca bordo bereli olabilmek için ortalama olarak 175 – 190 cm arasında bir boya sahip olmalısınız. Bordo bereli olacak kişinin gözlerinin çok sağlıklı olması gerekir. Eğer göz problemleriniz varsa ya da gözlük kullanıyorsanız bordo bereli olmanıza imkân yoktur.

Bordo bereliler askerlik görevini özümseyen ve yaşam biçimi olarak askerlik, vatan sevgisi, millet gibi kavramlar üzerine kuruludur. Çünkü bordo bereliler manevi olarak dış etkenlere karşı sorumluluk hissetmemesi gerekir. Diğer askerlerin aksine bordo bereliler çok zeki olmalıdır. Hızlı ve ani karar verebiliyor olmalılar. Bordo berelilerin zeka ve fiziğin karışımıyla Türk Silahlı Kuvvetlerinin en önemli parçasıdır. Bordo Bereli Nasıl Olunur?

Bordo Bereli Olma Şartları Nelerdir?

–     Öncelikle bordo bereli olmak için Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmanız gerekmektedir.

 • Okuduğunuz okula bağlı olarak 25 ile 27 yaşından büyük olmamanız gerekir
 • Bordo bereli olmak için yapılacak olan fiziksel ve yazılı sınavlardan başarılı olmanız gerekir.
 • Kurumsal hakların kullanılmasından yoksun tutulmuş olmak, herhangi kamu ya da özel kuruluşlara karşı hizmet yükümlülüğü, tazminat borcunun olmaması,
 • En az iki yıllık bir üniversite mezunu olmanız gerekmektedir.
 • Bordo bereli olmak isteyen kişinin güvenlik soruşturmasından başarı ile geçmesi gerekmektedir.
 • Sağlık ile alakalı herhangi bir sıkıntısının bulunmaması gerekir. Özellikle de gözlerinizin sağlıklı olması gerekir. Gözlük ya da herhangi bir göz probleminiz varsa bordo bereli olamazsınız.
 • Herhangi bir kurum ya da kuruluşa karşı tazminat borcu olmaması gerekir.
 • Bordo bereli olacak kişinin ve aile bireylerinden birinin terör ile ilgili bir bağlantısı olmaması gerekir.Tüm koşulların haricinde boy ve kilo oranı, ayrıca kişinin fiziksel yeterliliği oldukça önemlidir. Zorlu eğitimlerden geçebilmeleri için belirli bir fiziksel yeterliliğiniz olması gerekir.
İlgili Makale :   Bekçilik Başvurusu Nasıl Yapılır? Bekçilik Alımı 2022

Bütün bu koşullar sağlandığı takdirde bordo bereli başvurusu yapabilirsiniz. Türk Silahlı Kuvvetleri başvurunuzu kabul ettiği takdirde bütün bu zorlu eğitimlerden geçerek bordo bereli olabilirsiniz.

BORDO BERELİLER NE KADAR MAAŞ ALIR?

Bordo berelilerin halk tarafından yeri oldukça başkadır. Çünkü Türk Silahlı Kuvvetlerinin özel ekiplerinden biridir. Bu sebeple insanlar bordo berelilerin ne kadar maaş aldıklarını ve nasıl bordo bereli olunacağını merak etmektedir. En düşük bordo bereli maaşı 3 bin 500 lira ( uzman Çavuş maaşı) dır. Bordo Bereli Nasıl Olunur?

Bu ücret herhangi bir göreve çıkmamış ya da tazminat almamış net alacakları ücrettir. Orta seviyede bir bordo bereli (Astsubay maaşı) yaklaşık olarak 4 bin 200 liradan başlamaktadır ve özel ödemeler ile birlikte 6 bin liraya kadar çıkabilmektedir.

Sonuç olarak bordo bereli olmak, bir meslek değildir. Bordo bereli olmak bir yaşam biçimidir. Bordo bereli olma şartları oldukça zordur ve eğitimler adayları çok yıpratmaktadır. Bu yıpratmalara karşın aldıkları maaşlar ise oldukça fazladır. Ancak bordo bereli olabilmek için birçok sorumluluğunuzu geride bırakmanız gerekmektedir. Bordo bereli olarak askeri bir yaşam biçimi yaşamanız gerekmektedir.

Evraklar

Türkiye'nin en büyük eğitim sitesi egitimsayfam.com'da yüzbinlerce online test çöz.  1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. sınıflar için hazırlanmış testleri çöz sınavlara online ortamda hazırlanmaya başlayabilirsiniz.

Rusya Vize Dilekçesi Örnekleri 2023

Rusya vize dilekçesi kapsamında bazı durumlarda dilekçe talep edildiği bilinmektedir. Rusya vizeleri başvurularında belirleyici bazı unsurların bulunduğu aşikar gerçektir. Rusya Dışişleri...

Devamı